Now I do not want to be too techie of the "what is", our concern should be focused on the money. So lets talk about the kind of CBD we sell. First, the CBD we sell is from the flower section. The 2018 Farm Bill removes hemp from the Controlled Substances Act, paving the way for the wholly legal cultivation, possession, sale and distribution of the hemp plant. This article breaks down what the ACT means for business and explains CBD. https://www.perkinscoie.com/en/news-insights/what-does-the-2018-farm-bill-mean-for-the-hemp-and-cbd-businesses.html .

We sell CBD Flower and Prerolls. It looks like weed, smokes like weed and smells like weed. Based on that we like to sell our products where people that use weed go to... The Corner Stores AKA The Convenience Stores. We wholesale to mom and pop convenience stores where we can speak to decision-maker, a person that can buy on the spot. Places that sell beer, cigarettes, cigars are more likely to take you product because their customer base is already attracted to cannabis. We sell our prerolls to stores for $5.50 each our one gram flower for $5.00 and our eights for $10.00. Prerolls retail for $7.99, one gram flower for $7.99 and eights for $19.99. Now I need your to remember that these stores work on small margins but have many sales. These stores realized only a 50 cent profit on cigarettes like Newport's.
How Do I Get Paid?
Lets be serious cause its all about the money but you have to be persistent. I personally try to visit at least 25 mini marts. Some days I get 10 or more stores to buy some days it can be only 2. You must continue to grind daily and try to grow a successful route its all in the numbers. Lets say we get 4 new stores per day to get one of our displays. We offer 4 displays. One display holds 18 prerolls that sells for $99 your cost for each preroll is $3.00 each so $54 for 18 pcs, Each preroll tube holds 2 half gram joints for a total of one gram. You will make $45 per 18 pcs display. We also carry a 50 piece display which we give the owner a 50 cent discount per unit with the larger order. So they will be paying a total of $250 for the 50 pcs unit you make $100 for each unit you sell. I have found that selling a small unit is best because it gets your product in the store for the lowest price to the owner but most of the time the owner buys 50 to 100 pieces a few days later. We also have a display that carries 10 one gram bags and 8 three and half gram bags. We whole the display for $130 and we make a profit of $44 per display. One grams cost us $3.00 each which we sell for $5.00 to the store and the 3.5 gram bags cost us $7.00 which we wholesale to the store for $10.00. Our last display is our Kratom display. This link explains what Kratom is https://nccih.nih.gov/health/Kratom . Our Kratom display holds 10 bags 25 grams of Kratom powder and a 20 bags of 12 gram Kratom powder. We sell this display for $155 the display cost us $60 we pay $4.00 for the 25 gram bags and $2.00 for the 12 gram bags. So we make $95 per display.
So whats the Sticky?

Now lets talk about how YOU can make money in your hood doing this. Its math time people so lets get out those calculators and start pushing buttons. Our goal per day is to selling at least 5 displays per day and make about $50 on average per display. Remember most stores will take more than one display at a time so I am trying to give me numbers that are way below what will really happen out there so we can see a worst scenario situation. Now if we try to open up 5 new stores per day and at worse they take 1 display each we would make $250 per day. If we do this for 5 days per week for a whole month we will make $5000 per month, not to bad to start. The next step is to grow your route. The next month you have to refill these stores, most times after just doing the 18 pcs prerolls I am refilling these stores the next week, but lets assume that we only refill these stores every month and for only half the product that is sold for a worst case scenario but we also continue to find 5 stores per day and grow our route. The next month we would do $7500 per month, the half of $5000 which is $2500 for refills and $5000 for the new stores acquired. We should have a total of 50 stores, 25 from last month and 25 new stores if we did 5 per day. Month 3 we would have 75 stores and the profits of half of $7500 which is $3750 and $5000 from the new stores which is $8750 divided that by 25 days of work and you have $350 per day. Now all we have to do is do it for one more month and we will be straight. Remember these numbers are the worst case scenario.
The question is simple. Can you do it?
I know I can but can you? Its going to take hard work, more no's than yes's. You can do it. You can grow your business. This is a great product and people want it, all you have to do is to be in the business to get it to them. If you need help in stating this business give me a call at 720-226-2323 or email me at mvargas411@gmail.com . I can help you with products and training. Yung Bizness signing off...for now!
Buy kratom Really I enjoy your site with effective and useful information. It is included very nice post with a lot of our resources.thanks for share. i enjoy this post.
ReplyDelete